а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ркавица

мн. ркавици
Вид збор: Именка, женски род
1. Рапави звуци што ги издава човек при 'ркање.
Англиски: snoring
2. Секрет што се исфрла при 'ркање.
Англиски: phlegm
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи