а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рицинус

(едн.) рицинусот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20220
Маслодајно растение.
Латински: Ricinus communis Англиски: castor-oil plant Албански: voj ricini
Употреба: Ботаника , Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи