а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ритче

мн. ритчиња
Вид збор: Именка, среден род
рид
Англиски: hill Албански: kodrinë
Употреба: Географија , Деминутив
Примери:
На ритчето горе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи