а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ритуал

мн. ритуали
Вид збор: Именка, машки род
1. Систем од обреди што се вршат при некој религиозен акт.
Англиски: ritual Албански: ritual
Употреба: Религија
2. Установен ред при вршењето на нешто.
Англиски: ceremony Албански: ritual, ceremoni
Употреба: Општество
Примери:
специјален ритуал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи