а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ритмика

ритмиката
Вид збор: Именка, женски род
1. Систем и карактер на ритамот.
Англиски: rhythmic Албански: ritmikë
Примери:
Ритмиката на стихот.
2. Систем на физички вежби што има за цел да им даде на движењата убавина и одмереност.
Англиски: rhythmic Албански: ritmikë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Најпрво ја учевме ритмиката на движењата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи