а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ритер

мн. ритери
Вид збор: Именка, машки род
1. Во Западна Европа во средниот век - лице што му припаѓало на воено-благородничкиот сталеж, феудал.
Англиски: knight Германски: Ritter Албански: kalorës
Употреба: Историја
2. Смел и благороден човек, заштитник на нешто.
Англиски: knight Германски: Ritter Албански: kalorës
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи