а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ритерство

ритерството
Вид збор: Именка, среден род
1. Ритерски сталеж.
Англиски: knighthood Албански: kalorësi
Употреба: Историја
2. Смелост, благородност, великодушност во постапките.
Англиски: chivalry Албански: kalorësi
Употреба: Општество , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи