а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ритерски

ритерскиот
Вид збор: Придавка
1. Кој се однесува на ритер.
Англиски: knightly
Употреба: Историја
2. смел, благороден, великодушен
Англиски: chivalrous
Употреба: Преносно значење
Примери:
ритерска чест
ритерска постапка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи