а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ритам

мн. ритми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1536
1. Рамномерно, хармонично редување на звуци, тонови, движења.
Англиски: rhythm Албански: ritëm
Употреба: Музика и танц
Примери:
Во ритамот на валцерот.
2. Брзина на текот на нешто.
Англиски: pulse Албански: ritëm, puls
Примери:
Ритамот на јазикот.
Забрзан ритам на срцето.
Ритамот на градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи