а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рис

мн. рисови
Вид збор: Именка, машки род
1. Диво животно од родот на мачките.
Латински: Felis lynx Англиски: lynx Албански: ris, rrëqebull
Употреба: Зоологија
Примери:
Ќе сретнеш волци, мечки, а и рисови.
Како рис е лут.
2. Мера за хартија.
Албански: njësi matëse për letër
Примери:
Еден рис фина хартија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи