а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рисов

рисова
Вид збор: Придавка
Што е од рис, што припаѓа на рис.
Употреба: Зоологија
Примери:
Рисова кожа.
Рисовски скок.
Изведенки
рисовски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи