а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рипче

Види и: риба (ж.)
мн. рипчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7719
риба
Англиски: fish
Употреба: Деминутив , Зоологија
Примери:
Фативме само неколку рипчиња.
Изрази
(разг.) Фрли рипче да фатиш крапче (дава рипче, зема крапче).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи