а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рипида

мн. рипиди
Вид збор: Именка, женски род
Тркалезна икона прицврстена на подолг стап, со слика на серафим што ја носат ѓачињата при црковни свечености, осветување цркви и литии.
Англиски: ripido
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи