а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ринта

ринтаат; ринтам, ринташ; ринтал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 40918
Работи тешки, заморни работи; работи премногу.
Англиски: toil
Примери:
Две недели ринтаа сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи