а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рине

ринат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11932
Чисти со лопата (снег, ѓубре и сл.)
Англиски: shovel
Примери:
Работници го ринат снегот од патот.
(разг.) Ги има - со лопата да ги ринеш.
Изрази
Рине лански снег - се занимава со јалови работи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи