а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рингла

мн. рингли
Вид збор: Именка, женски род
Железен тркалезна плоча на шпорет на која се готви.
Англиски: hot plate
Примери:
Шпорет со три рингли.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи