а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

римуван

римувани
Вид збор: Придавка
Во кој има рима, кој е со рима.
Англиски: rhymed
Употреба: Литература
Примери:
Римуван текст (на пр. го кара мајка стара).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи