а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

римски

Види и: Рим (име.)
римска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на Рим, почесто на античкиот Рим.
Англиски: roman
Употреба: Историја
Примери:
Римско Царство
римски театар
(разг.) Римската црква
римски броеви (цифри)
римско право
FlexiMac
 менување на македонски глаголи