а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рима

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Во поезијата - поклопување на крајните слогови во стихот.
Англиски: rhyme
Употреба: Литература
Примери:
стихови без рима
(разг.) дактилна рима
женска рима
машка рима
FlexiMac
 менување на македонски глаголи