а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рилка

мн. рилки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26015
1. Муцка, особено на свиња.
Англиски: trunk Албански: turin
Употреба: Зоологија
Примери:
Ја изрила земјата со рилката.
2. усни
Англиски: lip Албански: buzë, buçkë
Употреба: Анатомија , Дијалектен збор
Примери:
отечена рилка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи