а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рилест

рилести
Вид збор: Придавка
1. За некои животни - кој има голема рилка.
Употреба: Зоологија
2. За човек - кој има дебели и големи усни.
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи