а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рик

мн. рикови
Вид збор: Именка, машки род
1. Силен вик на некои животни.
Англиски: roaring Албански: ulërim
Употреба: Зоологија
Примери:
Дури кај нас се слушаше рикот на говедата.
2. Силни безредни викотници на толпа.
Англиски: roar Албански: ulërim
Примери:
Нададоа грозен рик.
3. силен плач
Англиски: screaming Албански: ulërit
Примери:
Рикот на жените се слушаше сѐ појасно.
4. силен шум
Англиски: roar Албански: ulërim
Примери:
Рикот на фабричките сирени.
5. Песок од оловна руда кој се употребувал за сушење на свежо испишаниот текст.
Албански: zallë
Употреба: Архаизам , Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи