а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рикша

мн. рикши
Вид збор: Именка, машки род
Во некои далекоисточни земји - човек што пренесува патници и багаж со лесна двоколка која ја влече самиот; поретко - и самата двоколка.
Англиски: rikisha
Изведенки
рикша ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи