а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рикоше

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 45108
Одбивање на телото во движење од површина.
Англиски: rebound Француски: ricochet
Употреба: Воен термин
Примери:
рикоше на куршум
FlexiMac
 менување на македонски глаголи