а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рикошетира

рикошетираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се одбива еднаш или повеќе пати од површина.
Англиски: rebound Француски: ricoche
Употреба: Воен термин
Примери:
Никогаш не пукај врз мазна и црврста површина, куршумот може да рикошетира!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи