а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рикне

рикнат; рикнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12129
1. рика
Англиски: roar Албански: ulëron, pëllet
Примери:
Рикнало црно магаре.
Кога им рикнал тој, сите се разбегале
Рикнаа страшни топови.
2. Се расипа, отиде по ѓаволите.
Англиски: break down Албански: prishet
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Компујетерот ми рикна.
Инвестициите рикнаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи