а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рикверц

Вид збор: Прилог
Ранг: 21328
(движење на возило) наназад
Англиски: backwards Германски: rückwärts
Употреба: Разговорно , Технологија
Примери:
Автобусот се движеше рикверц.
Изведенки
рикверц м.
Позиција на менувачот во која возилото се движи наназад.