а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ризом

мн. ризоми
Вид збор: Именка, машки род
Подземно стебло со издолжен облик.
Англиски: rhizome
Употреба: Ботаника
Примери:
Ментата образува подземни стебла, ризоми преку кои се размножува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи