а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ризница

мн. ризници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13664
1. Просторија каде што се чуваат скапоцености, богатство, благо.
Англиски: treasury Албански: thesar
2. Просторија во цркви за чување на одежди и други скапоцености.
Албански: thesar
Употреба: Црковен термин
Примери:
Влегоа во ризницата на манастирот.
3. богатство на нешто
Англиски: treasure Албански: thesar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ризница на културното наследство.
Ризница на знаења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК