а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ризик

мн. ризици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2615
1. Возможна опасност од нешто.
Англиски: risk Албански: rrezik
Примери:
Се изложи непотребно на ризик.
(разг.) На свој ризик.
2. среќа
Англиски: luck Албански: fat
Примери:
Ризик немала, чедо не добила.
Ако имаш два ризика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи