а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ризикува

ризикуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се изложува на ризик.
Англиски: risk Албански: rrezikoj
Примери:
На тој начин само ризикуваш.
2. Изложува нешто на ризик, на опасност.
Англиски: risk Албански: rrezikoj
Примери:
Го ризикува животот.
Изрази
(разг.) Кој ризикува, тој добива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи