а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

риза

ризаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15802
1. послушен е, слуша
Англиски: abide Турски: rıza
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Татко и мајка не ризале.
2. чини услуги, служи
Примери:
Нозеве не ме ризаат веќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи