а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

риза

мн. ризи
Вид збор: Именка, женски род
1. долга кошула
Англиски: shirt Албански: këmishë e gjatë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Везена невестинска риза.
Ленена риза.
2. Пешкир за бришење лице.
Англиски: cloth Албански: peshqir, rizë
Употреба: Архаизам
Примери:
Го избриша лицето со ризата.
3. свештеничка облека
Англиски: cassock Албански: rasë, veladon, mantil
Употреба: Архаизам , Црковен термин
Изрази
Облече црна риза - се закалуѓери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи