а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рид

мн. ридови
Вид збор: Именка, машки род
брдо, брег, планина
Англиски: hill Албански: breg, kodër
Употреба: Географија
Примери:
На врвот од ридот.
По ридови и по долови.
По ридот угоре.
По ридот удолу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи