а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ридски

ридска
Вид збор: Придавка
брдски
Англиски: hilly Албански: kodrinor
Употреба: Географија
Примери:
Ридска патека.
Ридска трка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи