а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рида

ридаат
Вид збор: Глагол, несвршен
плаче
Англиски: sob
Употреба: Архаизам
Примери:
Ќе плаче и ќе рида за него.
Почна да рида како дете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи