а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ригорозен

ригорозни
Вид збор: Придавка
Претерано строг, крут, неумолив, бескомпромисен, особено во моралот.
Англиски: rigorous
Примери:
ригорозен човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи