а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рига

Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 39523
1. ждрига, подригнува
Англиски: burp
Употреба: Медицина
Примери:
Се најал и само рига.
2. блуе, исфрла
Англиски: throw
Употреба: Медицина
Примери:
рига крв
рига пламен, оган.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК