а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рига

мн. риги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10731
Линија, црта, обично на облека како дезен.
Англиски: stripe Албански: shirit
Примери:
Панталони на риги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи