а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ривиера

ривиерата
Вид збор: Именка, женски род
1. приморје
Англиски: seaside Албански: rivierë
Употреба: Туризам
2. морска бања
Англиски: seaside resort Албански: banjë deti
Употреба: Туризам
Примери:
На француската ривиера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи