а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ривал

мн. ривали
Вид збор: Именка, машки род
конкурент, соперник
Англиски: rival
Примери:
Вечни ривали.
Изведенки
ривалски прид.
ривалскиот
сопернички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи