а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

риболов

риболовот
Вид збор: Именка, машки род
Лов на риба.
Англиски: fishing Албански: peshkim
Употреба: Економија , Спорт
Примери:
Жителите на овој остров се занимаваат претежно со риболов.
Морски, слатководен риболов.
Спортски риболов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи