а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

риболовец

мн. риболовци
Вид збор: Именка, машки род
Обично - човек што лови риба како љубител; поретко - рибар.
Англиски: angler
Употреба: Спорт
Примери:
Страстен риболовец.
Спортски риболовец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи