а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рибник

мн. рибници
Вид збор: Именка, машки род
Место за одгледување риба.
Англиски: fish pond Албански: vendpeshkim
Употреба: Економија
Примери:
Рибник да прави.
Рибник јагулник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи