а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рибичка

мн. рибички
Вид збор: Именка, женски род
1. риба, рипче
Англиски: fish Албански: peshk i vogël
Употреба: Деминутив , Зоологија
2. риба, комат (леб), резанка
Англиски: slice Албански: peshk, fetë
Употреба: Деминутив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи