а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рибица

мн. рибици
Вид збор: Именка, женски род
риба
Англиски: fish
Употреба: Деминутив , Зоологија
Изведенки
рибиче ср.
мн. рибичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи