а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рибин

рибиниот
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на риба; приготвен од риба.
Англиски: fish Албански: peshku
Употреба: Гастрономија
Примери:
рибино месо
рибина опашка
рибина чорба
рибино масло
Изрази
Рибина коска - вид украсен бод на ткаенина, украс на дрво или друг материјал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи