а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рибар

мн. рибари
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што лови или продава риба.
Англиски: fisherman Албански: peshkatar
Употреба: Економија
Примери:
Рибарот Климе и неговото кајче.
2. Лице што сака многу риба.
Англиски: fish lover Албански: adhurues peshku
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи