а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рибарница

мн. рибарници
Вид збор: Именка, женски род
Дуќан, место каде што се продава риба.
Англиски: fish shop Албански: shitore për peshk
Употреба: Економија
Примери:
Се отвори модерна рибарница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи