а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рибанка

мн. рибанки
Вид збор: Именка, женски род
Големо парче, обично пресечен леб.
Англиски: slice
Употреба: Гастрономија
Примери:
Изеде две рибанки леб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи